Jak nie przegrzać się w długich spodniach na szlaku?

Trzy proste triki ze spodniami "zip-off": szybka wentylacja w marszu, jak szybko założyć i zdjąć oraz jak nie stracić ochrony przed jeżynami, a dać odetchnąć nogom!


Oto klasyczny pat. Kiedy jest ciepło, do chodzenia po szlaku najlepiej nadają się szorty, które pozwalają na świetną wentylację i odprowadzanie ciepła - jednak jeśli mamy w planach schodzenie z wydeptanych ścieżek, tylko długie spodnie z mocnego materiału mają szansę ochronić łydki i kolana przed krwiożerczymi kolcami jeżyn, parzącymi pokrzywami, igłami młodych świerków i wszelkiego rodzaju chaszczami.

Pewnym rozwiązaniem są techniczne spodnie turystyczne z zamykanymi na suwaki rozcięciami wentylacyjnymi, ale wciąż mało kto takie ma. Za to bardzo popularne są spodnie "zip-off", czyli z odpinanymi nogawkami.
To doskonały pomysł, ale ma swoje wady, z których największą jest długie* i niewygodne** zdejmowanie i zakładanie nogawek. Zatrzymać się, zdjąć plecak, odpiąć zamki, zdjąć buty, ściągnąć nogawki, założyć buty, spakować nogawki do plecaka, założyć plecak… Mija kwadrans, szlak przestaje mi być po drodze i przychodzi czas wleźć w las - to samo, w odwrotnej kolejności. W lesie, w szczytowej partii, leząc mozolnie pod górę przez gęstą bukowinę z minimalnym podszytem znów chętnie bym przewietrzył nogi, więc wszystko na nowo… Brrr…

Poniżej trzy pomysły, które mi ułatwiają życie w tej kwestii :-)

1. SPODNIE ODPINANE z wentylacją

Spodnie z włączoną klimatyzacją ;-)
 Maszerujesz przez krzaki w spodniach z odpinanymi nogawkami, i chciałbyś przewietrzyć nogi? Rozepnij zamki trochę mniej, niż do połowy (jeśli rozepniesz więcej, kolana zaczną wychodzić na zewnątrz i mogą się klinować w nogawkach) tworząc szczeliny wentylacyjne i ciesz się przepływem powietrza.
Różnica jaką robią tak niewielkie pozornie rozcięcia jest zaskakująco duża, naprawdę!

2. JAK ZDJĄĆ NOGAWKI i ciągle mieć je na sobie

Odpięte nogawki można puścić luzem...
Wyszedłeś z lasu na szlak, albo idziesz przez las praktycznie bez podszytu? Odepnij nogawki! Zamiast jednak ściągać je całkiem z nóg, zroluj je lub zbluzuj wokół kostek. Jeśli przeszkadza ci, jak się majtają, przytrzymaj je kawałkiem linki (ja zastosowałem moje ulubione UTS-y, czyli Uniwersalne Troki z Shockcordu ;-)) 

...zrolować...
...albo ściągnąć kawałkiem linki lub gumy.

3. JAK UŻYĆ NOGAWEK jako stuptutów

Jak zrobić stuptuty? Odpiąć nogawkę, pod kolanem ściągnąć gumą, zawinąć to, co nad gumą pod nią, dopasować siłę ściągnięcia. Gotowe!
Jeśli wolisz, możesz użyć kawałka schockcordu (albo gumki od majtek, chociaż tak będzie mniej "taktycznie" ;-)) i zrobić sobie z odpiętych nogawek stuptuty, które zapewnią łydkom ochronę. 

* Moim zdaniem, rzecz jasna. Może ktoś to lubi…?
** Pewnie są tacy, którzy potrafi zrobić to zanim powiesz "tego się nie da zrobić szybko", ale ja ich akurat nie znam ;-)

1 komentarz: