Węzeł na dziś: Dusiciel, czyli wyblinka, której nie da się rozwiązać!

Wyblinkę na pewno znasz - a czy słyszałeś o jej złym bliźniaku, dusicielu? Zastanów się dobrze, gdzie chcesz zawiązać ten węzeł, bo porządnie zaciśnięty może nie dać się już rozwiązać!
Poprzednim razem opisywałem węzeł przemytniczy, którego głównym zadaniem jest dać się szybko rozwiązać. Dziś będzie odwrotnie: przygotujcie się na parę słów o wyblince, oraz jej specjalnej odmianie zwanej przez anglosasów constrictor, czyli dusiciel.

WYBLINKA Zastosowania

Wyblinka to węzeł o unikalnych właściwościach. To, że zaciska się mocno, ale też dość łatwo daje poluzować, czy że jest dość łatwy do zawiązania (zwłaszcza w wersji "zakładanej") to miłe, ale często spotykane cechy, natomiast to co sprawia, że do pewnych zastosowań wybiera się właśnie wyblinkę to fakt, że ten węzeł pracuje w obie strony dokładnie tak samo.
Oznacza to, że doskonale nadaje się na przykład do łączenia szczebli drabinki, elementów tratwy lub płotu. Wyblinka dobrze sprawdzi się do trzymania razem pęku żerdzi albo linek. W przypadku tych pierwszych trzeba jednak uważać, żeby pęk był w miarę równy, to znaczy miał w miarę kolisty lub owalny przekrój, bo wyblinka zawiązana na czymś kanciastym będzie się luzować albo w ogóle nie utrzyma. Luzować się będzie także wyblinka zawiązana na gładkim obiekcie i obciążona tylko z jednej strony.
Znajomi żeglarze, doświadczeni w pływaniu znacznie bardziej niż ja nie polecają użycia wyblinki do cumowania (co kusi, bo bardzo wygodnie zakładałoby się ją na poler) ponieważ pryz tym węźle ruchy łodzi powodują pracę liny prowadzącą do przecierania liny.

Przy okazji, skoro już o żeglowaniu - zastanawialiście się kiedyś, skąd taka nazwa? Otóż wyblinki to poprzeczne linki wiązane pomiędzy wantami, żeby stworzyć drabinę umożliwiającą wchodzenie na reje do obsługi żagli. Jak już się na pewno domyśliliście, dawniej wyblinki były mocowane do want właśnie węzłem, który dziś znamy pod tą nazwą.

Wspomniana możliwość "nałożenia" wyblinki na coś (patrz druga metoda wiązania, poniżej), w połączeniu z dobrym zaciskaniem na miękkim obiekcie czyni z tego węzła bardzo wygodny sposób zamykania na przykład worków żeglarskich.

DUSICIEL Zastosowania

Dusiciel (ang. Constrictor) to, można powiedzieć, "permanentna wyblinka". Węzeł ten ma właściwości bardzo podobne do wyblinki, z której się wywodzi, poza jedną - mocno zaciśnięty będzie praktycznie nie do rozwiązania. Dlatego dusiciela należy stosowań z namysłem i rozwagą, przy razy zastanawiając się, czy to właśnie tu, zanim się go porządnie zaciśnie… Jakie zastosowania? W zasadzie takie, jak w przypadku wyblinki, jednak dusiciel
Słyszałem o wersji ze "zrywką", czyli pętlą mającą umożliwić szybkie zwolnienie węzła przez pociągnięcie za koniec linki (tak jak to ma miejsce w popularnej "kokardce", która tak naprawdę jest węzłem płaskim z dwoma zrywkami), ale ze względu na siłę zacisku nie ma to większego sensu - wyciągnięcie zrywki jest bardzo, bardzo, bardzo trudne.


WIĄZANIE WYBLINKI Krok po kroku, Metoda 1

1. 
2. 
 3. 4. 5. Gotowe!WIĄZANIE WYBLINKI Krok po kroku, Metoda 2

Jeśli wiążemy wyblinkę na przedmiocie, przez którego koniec możemy przekładać linkę, warto wykorzystać tą metodę - jest błyskawiczna!

1. 2.  3. 4. 5. 
WIĄZANIE WĘZŁA DUSICIEL Krok po kroku

1. 2.  3.  Gotowe
1 komentarz:

  1. Aż dziwne że wcześniej się z nim nie spotkałem :-) fajny wpis :-)

    OdpowiedzUsuń