Węzeł na dziś: Jak zawiązać węzeł przemytniczy?

Dziś węzeł, który wiąże się przewidując, że trzeba go będzie szybko... rozwiązać. Zobaczcie, do czego może służyć węzeł przemytniczy i jak go zawiązać!Zdarzają się chwile, kiedy rozwiązywanie nawet najprostszego węzła może okazać się zbyt skomplikowane i czasochłonne. Na przykład, kiedy próbujemy odwiązać konia, który mógłby nam pomóc oddalić się szybko od wzburzonych stróżów prawa pragnących zaprosić nas w gościnne mury lokalnego więzienia. Jak głosi legenda, na takie właśnie okazje wymyślony został węzeł przemytniczy, zwany po angielsku highwayman's hitch. 

WĘZEŁ PRZEMYTNICZY Zastosowania

Węzeł przemytniczy jest bardzo łatwy do szybkiego zawiązania, ale co ważniejsze, daje się go błyskawicznie rozwiązać jednym pociągnięciem za luźny koniec linki. Bardzo istotny jest fakt, że węzeł składa się z pętli które tylko obejmują element, na którym wiązany jest węzeł - linka nie owija się wokół niego, dzięki czemu przy zwalnianiu nie pojawia się problem z tarciem i blokowaniem się linki hamującym rozwiązywanie węzła.
Dziś rabusie nie uciekają konno, a przemytnicy nie przemykają nocą na swoich łodziach (chociaż... to nadal może być aktualne!) ale węzeł wciąż świetnie nadaje się do przytrzymywania pozostawionych na chwilę łódek, przytrzymywania kajaków czy pontonów na czas wsiadania/wysiadania, czy innych zastosowań, w których przydaje się szybkie zawiązanie i jeszcze szybsze zwolnienie węzła. Może to być na przykład przytrzymywanie otwartego szlabanu (wystarczy jeden ruch i szlaban się zamyka, a zabezpieczenie go w pozycji otwartej zajmuje ok. 4 sekund) albo użycie w charakterze spustu w pułapce (wtedy luźny koniec węzła zostaje połączony z/staje się potykaczem.
Jak zwykle w przypadku węzłów - tylko od waszej inwencji zależy, gdzie jeszcze może się przydać!

UWAGA: węzeł przemytniczy może przenosić dość duże obciążenia, ale jest stosunkowo wrażliwy na warunki, w jakich się go wiąże: jeśli palik czy poręcz, na których jest wiązany są gładkie i śliskie a do tego grube w stosunku do średnicy linki, węzeł może przesunąć się pod obciążeniem tak, że może samoczynnie rozwiązać się pod obciążeniem - musicie to sami wypraktykować.

UWAGA 2: tak jak w przypadku jakichkolwiek węzłów z "automatycznym" zwalnianiem, także i tego nie należy stosować nigdzie tam, gdzie od pewności węzła zależy życie i bezpieczeństwo ludzi! Potrafię wyobrazić sobie pół setki sytuacji (a wy pewnie moglibyście dorzucić ich jeszcze dwa razy tyle), w których ktoś lub coś przypadkiem, przez nieuwagę, zdenerwowanie i czy dowolny Niezwykły Zbieg Okoliczności ciągnie za luźny koniec linki i zwalnia węzeł. Jedyne, co można zrobić, to nie dawać Murphy'emu szansy. 

WIĄZANIE WĘZŁA PRZEMYTNICZEGO Krok po kroku

1.  


2.  


 3.  


4.  


5.  


6.  


7. Gotowe! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz