Węzeł na dziś: Jak zawiązać węzeł namiotowy?

Słyszeliście o węźle, dzięki któremu da się wygodnie stworzyć pętlę o regulowanym obwodzie, która nie będzie się zaciskać pod obciążeniem?

WĘZEŁ NAMIOTOWY Zastosowania
 
Dawno, dawno temu, zanim na świecie pojawiły się plastikowe automaty zaciskowe do regulowania długości linek namiotowych, ludzie używali kawałków drewna z nawierconymi trzema otworami... to znaczy ci, którzy byli leniwi, lub nie potrafili zawiązać węzła zwanego namiotowym.
Węzeł namiotowy to węzeł pracujący prostopadle do splotów, zaciskający się pod obciążeniem, łatwy do poluzowania bez obciążenia.
Dziś węzeł ten przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba zawiesić coś na pionowym słupie, rurce czy pniu, rozwiesić poncho, pałatkę lub siatkę maskującą mocując ją do drzew i zaimprowizowanych śledzi za pomocą paracordu albo zawiesić kociołek nad ogniem.


WIĄZANIE WĘZŁA NAMIOTOWEGO Krok po kroku

1. Uwaga, ten węzeł przeznaczony jest do pracy w jedną stronę! Na poniższych zdjęciach kierunek, w jakim obciążany będzie węzeł to w dół ("na południe") obrazka. Węzeł może być wiązany zarówno na gałęzi/słupku/czymkolwiek stałym, jak i na linie (np. formując pętlę).  2. Przekładamy linę dookoła przedmiotu, na którym wiązany będzie węzeł


 3. Przekładamy linę jeszcze o pół razu dookoła obiektu, na którym wiążemy węzeł, układając kolejne oploty w stronę, w którą węzeł ma pracować. W tej chwili powinien wyglądać tak:


4. Przekładamy końcówkę liny ponad częścią dochodzącą do obiektu obwiązywanego węzłem (końcówka podąża w ten sposób w stronę przeciwną, niż przyszły kierunek pracy węzła), a potem pod wspomnianym obiektem. O tak:


 5. Kończymy węzeł, przekładając końcówkę liny przez pętlę uformowaną w punkcie 4 i zaciskamy całość. 
6. Gotowy węzeł wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Obciążony "w dół" zaciska się, pozbawiony obciążenia łatwo daje się poluzować i przesunąć. Spróbujcie sami!  
1 komentarz: