Zewnętrzna bateria Nokia DC-16: zapas prądu na drogę

Telefon komórkowy jest dziś niezbędny. Pozwala wezwać pomoc, znaleźć swoje położenie, utrzymać łączność ze światem a także nadaje się do rzeczy, których byś się po nim niespodziewał. Sęk w tym, że najlepiej działa, kiedy jest naładowany. Dlatego przyda się mieć ze sobą zewnętrzną baterię.

Mam to urządzenie dopiero od kilku dni, a już nie wiem, jak mogłem bez niego żyć. Nie, żeby przydawało im się co chwila - wręcz przeciwnie, "bojowo" nie użyłem go jeszcze ani razu - ale za to daje błogie poczucie  spokoju, kiedy trzeba szybko ruszyć w trasę, a telefon pokazuje mniej, niż połowę baterii. 

Żeby zacząć od początku: Nokia DC16 to przedstawiciel coraz większej rodziny zewnętrznych baterii, zwanych też ładowarkami awaryjnymi. Urządzenie jest bardzo proste. Ma wejście microUSB pozwalające na podłączenie zasilacza, pełnowymiarowe gniazdo USB służące do podłączenia przewodu z odpowiednią dla naszego telefonu końcówką oraz wbudowany akumulator o pojemności 2200 mAh. Na końcu obudowy znajduje się wskaźnik naładowania. Po naciśnięciu przycisku zapala się odpowiednia część z 4 diod. 
W teorii wygląda to dobrze, ale jak sprawdza się w praktyce?

W PRAKTYCE Można  nakarmić iPhone'a

Rozmiary, waga (78 g) i kształt bateryjki sprawiają, że wygodnie nosi się ją w plecaku czy torbie. W zestawie jest przewód USB-microUSB, pasujący do ogromnej większości nowych telefonów (zgodnie z wytycznymi UE, microUSB jest obowiązującym standardem złączy ładowania w telefonie).
Urządzenie podaje na wyjściu prąd o standardowym dla USB napięciu 5V ale o wysokim natężeniu - dzięki temu jest w stanie ładować szybko Nokię Lumię, która używa mocniejszej niż standardowe ładowarki, czy iPhone'a, który nie daje się karmić z byle jakiej ładowarki USB. Jak sprawdziłem, nie jest możliwe traktowanie DC-16 jako "przelotki", to znaczy podłączenie ładowarki do DC-16 a do tej ostatniej - telefonu. W takiej sytuacji ładowana jest tylko bateria DC-16, a telefon nie.

Konkrety
Przetestowany czas ładowania Nokii Lumii 800 (bateria 1450 mAh) od 10% do 100%: ok. 2,5 h
Przetestowany czas ładowania rozładowanej baterii DC-16  do 100%: ok. 4 h*
* Tu wiele zależy od zastosowanej ładowarki i natężenia prądu, jakie podaje

Producent podaje, że
Czas przechowywania, po którym DC-16  wciąż powinna mieć  nie mniej, niż 75% naładowania: 3 miesiące
Wymiary i waga: 23,3x23,3x120 mm / 75 g
Cena: 120 zł

Nokia DC-16 trafiłado mojego zestawu EDC. Dzięki niej nawet, jeśli mój dzień przedłuży się poza te 24 h, jakie mój telefon jest (od biedy) w stanie przetrwać na jednym ładowaniu, nie stracę kontaktu ze światem i wszystkich możliwości, jakie daje smartfon. Zdecydowanie to się przyda.

10 komentarzy:

 1. jaka cena tego cuda i gdzie można dostać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam Allegro.pl udało mi się zakupić to urządzenie za 73 zł :)

  59.99 + 13 zł przesyłka :) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja dzisiaj dostałem przesyłkę z w/w ładowarka i juz od poczatku ładuję telefon LG p970, jak na razie spisuje sie wyśmienicie a cena ładowarki na allegro to 50.00 wraz z przesyłką ;) tak wiec zakup udany;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam taki przenośny bank energii PULSAR Devices mod PSD-5400 MCo pojemności 5400mAh cena ok 140zł (wym: 106x40x24mm, 147g) i często jest wykorzystywany. Ktoś mi podpowiedział że lepej wykorzystam zgromadzoną energię wyjmując orginalną baterię z komórki i korzystam tylko z tej z banku bo.. po podłączeniu banku do komórki z baterią część energii tracimy na ładowanie. Potwierdzam że po wyjęciu chodzi znacznie dłużej. :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy jest możliwość naładowania tej przenośnej ładowarki beż użycia komputera?

  nie mogę jej naładować przy użyciu ładowarki do nokii, również przy użyciu ładowarki z przejsciem na kabel USB oferowany w zestawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. No to teraz ja. Z góry uprzedzam, że dużo tekstu. Pytanie do użytkowników tego banku energii.

  1. W internecie oraz w instrukcji do urządzenia jest napisane, że urządzenie można ładować z USB w komputerze lub przez ładowarkę z microUSB. Ładowanie przez USB w PC mi działa, natomiast nie działa ładowanie ładowarką na microUSB. Testowane na ładowarce z GT540 (kabel od LG i kabel od Nokii z zestawu), ładowarce od HTC (kabel od LG, kabel od HTC i kabel od Nokii z zestawu,), ładowarce od SGS+ (tutaj nie da się wymienić kabla) - na wszystkich zero reakcji - diody się nie zapalają - urządzenie się nie ładuje. Sprawa o tyle dziwne, że jak szukałem opinii o tym urządzeniu to parę osób pisało, że ładowali na normalnych ładowarkach i żadnego problemu z tym nie było...

  2. Z tego co wyczytałem to urządzenie przez USB się powinno ładować około 4 godzin - potwierdzam, tyle się ładuje.

  3. Naładowałem sobie urządzenie wczoraj wieczorem do pełna. Odłączyłem i włożyłem do torby. Dzisiaj w trakcie dnia moje Evo się rozładowało do 60% i postanowiłem podpiąć ładowarkę. Podłączyłem, zaświeciły się 4 diody (co oznacza, że jest naładowana w pełni) i zostawiłem telefon, żeby się naładował. Po około godzinie dobił do 100%, z urządzenia spadła 1 dioda, zostały 3 palące się (czyli w sumie pasuje, około 550mAh bateria oddała mojemu Evo). Baterię włożyłem do torby i zacząłem korzystać normalnie z telefonu. Po około 1,5h wyciągnąłem znowu baterię aby znowu podładować telefon i jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem, że pali się tylko 1 dioda z 4. W ciągu tych 1,5h magicznym sposobem połowa mocy (2 diody mniej) z DC-16 wyparowała -.- Podpiąłem znowu telefon do niego, naładował się z 60 do 99% i energia w power banku się skończyła.

  Teraz szybka matematyka. Evo ma 1730mAh. Bateria była ładowana 2x po 40%, co daje 80%, czyli urządzenie Nokii uzupełniło ~1400mAh i padło. W teorii powinno zostać w nim jeszcze bez problemowo około 800mAh energii, która w moim wypadku "wyparowała". Opinie w internecie są pozytywne (lumia czy SGS2, którego się da bez problemu naładować od 0 do 100% i potem jeszcze od 0 do 30-40%), u mnie to nie było nawet jedno pełne naładowanie, tak coś nie teges...


  Pytanie za 100 pkt - mam walniętą elektronikę w tej nokii, ogniwo jest pieprznięte czy ten typ tak ma i to się normuje po paru/nastu ładowaniach?

  Albo po prostu Play dostał w jakieś ultra niskiej cenie te urządzenia od Nokii, które mają wybrakowane/zużyte ogniwa i liczą na to, że ludzie się nie połapią. W końcu ta promocja jest strasznie dziwna, dawać bank energii do Nokii na symbianie, która pewnie bez problemu 2-3 dni na baterii pociągnie, a do takich Lumii na WP7/WP8 to tego nie dodają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Teraz szybka matematyka. Evo ma 1730mAh. Bateria była ładowana 2x po 40%, co daje 80%, czyli urządzenie Nokii uzupełniło ~1400mAh i padło. W teorii powinno zostać w nim jeszcze bez problemowo około 800mAh energii, która w moim wypadku "wyparowała". Opinie w internecie są pozytywne (lumia czy SGS2, którego się da bez problemu naładować od 0 do 100% i potem jeszcze od 0 do 30-40%), u mnie to nie było nawet jedno pełne naładowanie, tak coś nie teges..."

   Matematyka to może sie zgadza, ale fizyka niekoniecznie:
   1. to, że telefon pokazuje pojemność 60% nie oznacza, że taka jest faktycznie - mogło to być tylko 50%. Producent może tak ustawić wskaźnik nawet specjalnie, by klient który ładuje telefon gdy wskazuje 40-50% cieszył się, że do tego momentu wytrzymał np. 3 dni, choć został mu jeszcze tylko niecały jeden. Konieczne byłoby sprawdzenie odczytów wskaźnika przy identycznym obciążeniu przez cały czas.
   2. Z akumulatora nie da się wyciągnąć 100% pojemności - maksimum to ~90%, a przecież są dodatkowe straty przy ładowaniu
   3. Jeśli akumulator telefonu jest już naładowany, ale zasilanie jest wciąż podłączone, to cały czas pobiera prąd (choć mniejszy niż wcześniej)
   4. Ta nokia DC-16 nawet przy 4 diodach świecących mogła być naładowana w 90%, a nie w 100%

   Ja przypuszczam, że mając pojemność nominalną 2200 mAh można w idealnych warunkach liczyć na naładowanie akumulatora 1800 mAh od zera do 100%. A ładowanie dwukrotne od 50% do 100% może się już nie udać.

   Usuń
 7. Do tego co się rozpisał: a doliczyłeś ile podczas ładowania baterii zużyłeś energii telefonem?

  OdpowiedzUsuń
 8. super sprawa kupiłem w biedronce za 79zł. miesiąc temu i wszystko ładuje nawet nawigację warta tych pieniędzy smartfon na 4 ładowania spoko starcza

  OdpowiedzUsuń
 9. Tutaj jest najtaniej: 49zł >> http://mc-market.pl/produkty/akcesoria-gsm,2,135848

  OdpowiedzUsuń