Inteligentna latarka Petzl NAO: Pierwsze wrażenia


Słyszeliście już o latarce Petzl NAO? To latarka, która miała uwolnić użytkownika od konieczności samodzielnego przełączania trybów pracy, samodzielnie dopasowując szerokość, skupienie i moc strumienia światła do bieżącej sytuacji. Mam ją w rękach. I wiecie co? To działa!

REACTIVE LIGHTING technologiczne oświecenie

O tej latarce dawno temu opowiedział mi kumpel, maniak (między innymi) sprzętów świecących. To miała być rewolucja - NAO miała sama dobierać parametry pracy do bieżącej sytuacji, zapewniając odpowiednie natężenie i skupienie światła do czytania mapy, przedzierania się przez ciemne krzaki czy rozglądania po polanie. Wszystko to dzięki czujnikowi poziomu światła w otoczeniu oraz kawałkowi elektroniki, która obrabia podawane przez niego informacje i dopasowuje(płynnie!) światło latarki.
Byłem pełen wątpliwości.
Automatyczna regulacja podświetlenia w smartfonach czy tabletach najczęściej pozostawia bardzo wiele do życzenia - zwykle jest za ciemno, za jasno, a czujnik reaguje na byle co i jasność ekranu zmienia się co chwilę uniemożliwiając korzystanie z urządzenia. Spodziewałem się podobnych kłopotów z Petzlem NAO.  Wygląda na to, że niepotrzebnie.

Dziś miałem okazję pobawić się NAO, a już w przyszłym tygodniu będę ją intensywnie testował, żeby odpowiedzieć sobie (i wam) na wszystkie wątpliwości. Tymczasem mogę powiedzieć tyle, że Petzl jak zawsze trzyma poziom jeśli chodzi o jakość, że NAO jest zaskakująco lekka, że dobrze siedzi na głowie nie uciskając jednocześnie za bardzo oraz że ogromny przełącznik doskonale spełnia swoją rolę - można się nim posługiwać z zamkniętymi oczami i w rękawicach bokserskich.
No i najważniejsze: po pierwszych próbach stwierdzam, że system Ractive Lightning naprawdę działa i to działa świetnie. Nie tylko prawidłowo dobiera siłę światła, ale też robi to szybko i płynnie...

Więcej już za około tydzień :-)
Chcesz wiedzieć coś konkretnego? Zapytaj w komentarzach, postaram się sprawdzić w trakcie testów!

4 komentarze:

 1. Co "napędza" NAO ? można stosować akumulatorki, jeżeli tak to jakie ? Czy można odłączyć Ractive Lightning System i manualnie przestawiać tryby ?

  pzdr
  u99

  OdpowiedzUsuń
 2. u99: Zobacz
  http://www.forum.outdoor.org.pl/oswietlenie/(czolowki)-petzl-nao/

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam

  Można liczyć na obiecane omówienie po tygodniu testowania? ;)

  Pozdrawiam
  marmez

  OdpowiedzUsuń